Eu sunt Painea vietii-sau Izvor Vieti Prăznuirea sa principală este la 30 nov s.n. si 13 dec s.v.-Patron ocrotitor celor nascuti de ziua icoanei.
În același timp, ea a auzit cuvintele Domnului Iisus Hristos: „Veniti aici, rugati-va si aveti credinta, va voi vindeca de orice boală”.
Cum insasi Domnul a promis va vindeca orice boala celor ce se vor ruga MAntuitorului cu credinta!Doamne ajuta!
În satul Malaya Chernetchina, raionul Sumy, în biserica parohială cu Hramul Tuturor Sfinților, se află o icoana rara facatoare de minuni a Mântuitorului Domn Iisus Hristos. Această imagine este venerată cu evlavie de către enoriașii locali, locuitorii parohiilor învecinate și, de asemenea, cu mult dincolo de granițele regiunii Harkov,dar si alte tari,nenumarati pelerini vin la aceasta Sfanta icoana sa se inchine si primesc insanatosire grabnica de diferite boli grave,la care medicii sunt neputinciosi.
În special, mulți pelerini se înghesuie pentru a se închina la acest Sfant altar vara. În cererile lor de rugăciune, ei găsesc raspuns grabnic si ajutor, mângâiere, vindecare de boli și primesc „tot ce este de folos” pentru sufletul și trupul lor. Nici o lacrimă nu a căzut în fața chipului miraculos,fara sa fie ajutat acel om, la aceasta Sfanta icoana nu se inchina doar ortodocșii, ci și cei de alte credințe - catolici și luterani - și-au adus aici tristețile lor si au primit grabnic ajutor si revenind la adevarata credinta multi dintre ei.
Imaginea Micului Cernetchinsky reprezintă imaginea Mântuitorului în coroana de spini, cu rani sangerand pe mâini și picioare, din care sângele Său curat curge în picături mari la picioarele sale intr-un vas ce reprezinta un vas. În jurul coroanei de spini este o inscripție: „Eu sunt Pâinea vieții, care s-a coborât din cer; dacă mănâncă cineva din pâinea aceasta, va trăi în veac” (Ioan 6:51). „Dacă nu mâncați trupul Fiului Omului sau dacă nu beți sângele Lui, nu aveți viață în voi” (Ioan 6:53).
"Adevărat, adevărat vă spun că, dacă nu mâncaţi trupul Fiului omului și dacă nu beţi sângele Lui, n-aveţi viaţa în voi înșivă. Cine mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viaţa veșnică; și Eu îl voi învia în ziua de apoi. Căci trupul Meu este cu adevărat o hrană și sângele Meu este cu adevărat o băutură.”
Domnul Iisus, nu doar că s-a prezentat pe Sine ca: ,,EU SUNT” ci după cuvintele: ,,EU SUNT” a adăugat conținut care evidențiază atotsuficiența Sa pentru viața și mântuirea noastră.
În esență, Domnul Iisus dorea să-i învețe că, aceea ce reprezintă pâinea pentru trup, reprezintă Cristos pentru suflet.
Apariția chipului miraculos al Mântuitorului,aceasta superba icoana numită insangerata, a avut loc la 30 noiembrie 1887/13 decembrie de ziua Sf.Ap.Andrei.
Însăși istoria icoanei înainte de apariția ei miraculoasă este necunoscută.
Până la apariția Sf.Icoane a Mantuitorului, o țărancă Anisya Panchenko locuia în satul Malaya Chernetchina.
În toamna anului 1887, Anisia s-a îmbolnăvit grav. La prima vedere, o boală minoră a degetului ,care i-a aparut din senin o mica umflatura dar care s-a dezvoltat foarte repede într-o umflare a întregii mâini cu o deteriorare bruscă a bunăstării generale a corpului. Pe 20 noiembrie (după stilul vechi), ea a avut o viziune în vis : Se facea că a găsit o icoană a Mântuitorului în subsolul bisericii, iar Domnul a vindecat-o daruindu-i sanatate si viatza.
În același timp, ea a auzit cuvintele Domnului Iisus Hristos: „Veniti aici, rugati-va si aveti credinta, va voi vindeca de orice boală”. După 10 zile, în subsolul de sub biserica a fost găsită intr-adevar icoana vazuta de crestina evlavioasa Anisia-o icoană făcătoare de minuni a Mântuitorului "Eu sunt painea vietii" Sau Izvorul Vietii. Aceasta s-a întâmplat la 30 noiembrie (s.n.13 decembrie s.v.), în ziua de pomenire a Sfântului Apostol Andrei Cel Întâi Chemat.
Zvonul despre apariția imaginii și vindecarea miraculoasă a lui Anisya s-a răspândit în curând in imprejurimi cat si in departare, iar pelerinii și cei care sufereau de diferite boli au început să se adună la Sfanta icoana.
În iulie 1888, decanul local a plasat imaginea într-un cabinet sub cheie până când cazul a fost soluționat de autoritățile diecezane.Anisya Panchenko a raportat in scris personal despre vindecarea ei miraculoasa de boală sa incurabila arhiepiscopului Ambrozie de Harkov.Curând, în numele decanului a urmat ordinul Consistoriului Ecleziastic Harkov: „La 16 septembrie 1888, Consistoriul, pe baza definiției sale, aprobat de IPS la 12 septembrie 1888,vă anunță că imaginea Mântuitorului, aflată în sacristie, păstrată la subsolul Bisericii Tuturor Sfinților din satul Malaya Chernetchina, raionul Sumy, are voie să fie amplasată pe peretele bisericii din localitate. Informația reală a fost înregistrată din cuvintele enoriașilor și este confirmată de preotul Krokhatsky în broșura sa - „Procesiunea recent deschisă si facandu-se drumul Sf.Cruci inchinat Sfintei Icoane a Mantuitorului.
Există multe mărturii scrise despre miracolele vindecării care provin de la această Sfanta icoana a Mantuitorului.
Aceasta a continuat sa daruiasca vindecari tuturor celor ce veneau la Ea până în 1917. În timpul Războiului Civil, icoana a dispărut. După unele amintiri, ea a fost văzută în secta renovaționistă din Prishib (la acea vreme o suburbie a Sumy), dar cel mai probabil aceasta nu era original si o copie venerată la nivel local a Icoanei Facatoare de minuni a MAntuitorului. Până în vremea noastră, soarta imaginii miraculoase a Mântuitorului lui Malochernetchinsky a rămas necunoscută.
În anii puterii sovietice, biserica a fost închisa, clădirea a fost demontată și a fost construit un club pt sat din cărămizile de la biserică. Toate ustensilele bisericești, icoanele au fost parțial ascunse de enoriași, care, de teama persecuției, au încercat să salveze Sf.altare care erau jefuite.. Pereții clopotniței bisericii au supraviețuit până în zilele noastre.
În 1996, clubul, construit din cărămidă bisericească, a fost predat comunității ortodoxe. Acestea au reainviat biserica iar Slujbele divine au reluat, oamenii vin din nou să-și mărturisească credința ortodoxa venind bucurosi la Sf.Liturghie.
Prin hotărârea Sfântului Sinod al UOC (revista nr. 14 din 16 octombrie 2003), a fost stabilită ziua cinstirii imaginii Micului Cernețînsk ca altar venerat al regiunii Sumy - la data de 13 decembrie s.v.
În urmă cu câțiva ani, în colecția colecționarului O.M. Zdanovich din Donețk s-a dovedit a fi o imagine veche a Mântuitorului. Cu privire la această icoană a fost obținută o opinie de specialitate, care notează că imaginea atribuită, în mai multe moduri, coincide cu imaginea miraculoasă disparuta din biserica Cernetshina Mică.
Stilistic, poate fi datată în a doua jumătate a secolului al XVIII-lea. Scris pe tablita dateaza sfârșitul secolului al XIX-lea. mărturisește cinstirea icoanei în această perioadă, deși ea însăși este mai veche. Pânza pe care este pictată icoana a fost întinsă peste o scândură. Mânerele de pe spate arată că imaginea a fost purtată în timpul procesiunilor religioase, iar acestea au fost instalate doar pentru imaginea miraculoasă originala a Mantuitorului-Micului Cernețînsk, dar nu și pentru lcopiile sale.
Examenul a fost condus de membru corespondent al Academiei Ruse de Arte, cercetător șef al Departamentului de artă veche și bisericească a Institutului de Cercetare al Academiei Ruse de Arte, doctor în istoria artei I.L. Busev-Davydov.
La 15 iulie 2012, icoana miraculoasă Malochernetchinsky nou achiziționată a fost transferată în Lavra Adormirii MAicii Domnului din Svyatogorsk-Donetc Ucraina.
Imaginea Mântuitorului "Eu sunt Painea vietii", aflată în Mănăstire, este o copie a imaginii Mântuitorului Sângerător, a cărei imagine (contur original) se regăsește încanoanele și acatistele ediției vechi. Numai că aici există această imagine in care apar si 2 îngeri ținând boluri în care curge sângele pur din rănile Mantuitorului. Din rănile de pe picioare, sângele bate într-un flux abundent, căzând în vasul de la picioarele Sale, care servește drept taburet pentru picioare avand forma unui disc.
Potrivit artiștilor specialiști, imaginea miraculoasă a Mănăstirii este un instantaneu exact al acestei imagini.
Biserica Tuturor Sfinților din satul Malaya Chernetchina, sau Monastyrka, așa cum se numește de obicei, este o mica parte din ce a ramas din mănăstirea cu hram Adormirea Maicii Domnului ce a fost lichidata. Dedesubt se află o pivniță care parcurge întreaga lungime a bisericii de la vest la est, care servea drept trecere - „poarta sfântă” a mănăstirii. Laturile de est și de vest ale acestei pivnițe au fost numite „porți”.
Restauratorii din Donețk nu numai că au lucrat la restaurarea acestei Sf.Icoane, ci au realizat și o carcasă specială pentru icoana pentru a asigura păstrarea imaginii antice și au reinstalat mânere care vor permite purtarea acesteia în procesiunile religioase.
În seara zilei de 15 iulie 2012, altarul a fost transferat în Lavra Adormirii Maicii Domnului Svyatogorsk din regiunea Donetz Ucraina. Cu binecuvântarea Ierarhiei, chipul miraculos va rămâne în mănăstire până pe 24 septembrie, când se vor sărbători 20 de ani de la renașterea Lavrei. Pe 25 septembrie, imaginea miraculoasă Malochernetchinsk va fi predată credincioșilor ortodocși ai eparhiei Sumy, care vor întâlni lăcașul din Catedrala Schimbarea la Față din Sumy.
Există o legendă că icoana Mantuitorului a mănăstirii cu hram Adormirea Maicii Domnului a dispărut după desființarea mănăstirii. La început, monahii și alte persoane au auzit plâns venind din icoana ascunsă a Adormirii Maicii Domnului.
După cum O.M. Zdanovich, după ce a discutat cu episcopul Eulogy de Sumy, a decis să transfere lăcașul la Biserica Ortodoxă: „Cred că chipul lui Hristos Mântuitorul, care este venerat în întreaga lume creștină, ar trebui să revină credincioșilor. După achiziționarea acestei icoane, la finalizarea lucrărilor de restaurare, am depus-o spre examinare. Rezultatul acestui studiu a devenit acum cunoscut de toată lumea-fiind Icoana originala!.”Iar motivul principal al acestei lupte a fost apărarea credinței ortodoxe de invadarea catolicilor și uniaților, care căutau să distrugă ortodoxia și să planteze catolicismul pe malul stâng și drept al Niprului în toată Rusia Mică.
Ceea ce a provocat firesc proteste, în primul rând revolte populare în apărarea credinței mântuitoare a strămoșilor. Majoritatea acestor revolte s-au încheiat cu înfrângerea rebelilor și represiunea brutală care a urmat acestora. Din acest motiv, zeci de mii de ortodocși au fugit din casele lor, părăsindu-și casele, bunurile dobândite și luând cu ei pe drum cele mai prețioase lucruri - valori spirituale (antimine, cărți liturgice, vase sacre, adesea chiar și clopote), a mers la granița cu regatul rus, sub protecția țarului Moscovei de aceeași credință. Preoția a plecat și ea cu turma.
Refugiații s-au stabilit în teritoriile pustii ale statului Moscova, învecinate cu Câmpul Sălbatic Musulman. Așa că a apărut o nouă regiune, care a primit numele Slobozhanshchina. Sloboda Svaboda este un derivat al cuvântului libertate. Și într-adevăr, era un pământ liber, liber, mai presus de toate, spiritual si duhovnicesc. Pe hartă au apărut orașe noi:ca Harkiv, Akhtyrka, Bogodukhov, Lebedin și, desigur, Sumy.
Primii coloniști din zona cetății Sumy au apărut în 1642, este posibil ca Gerasim Kondratiev să fi fost printre ei. Apoi au mai fost câteva valuri de imigranți. Deja în 1652, au început pregătirile pentru construcție, iar apoi construcția însăși a cetății Sumy, condusă de guvernatorul Moscovei Kirill Arseniev.Dar colonistul, adică persoana care a plantat (adică a stabilit) oameni pe acest teritoriu, și Gerasim Kondratiev a fost considerat orașul, apoi atamanul cazac al regimentului. A luat parte activ la construcția cetății Sumy, a condus apărarea acesteia împotriva raidurilor tătarilor din Crimeea.
Fără să-și slăbească în niciun fel atenția asupra construcției de fortificații (fortificații, turnuri, magazii de pulbere, o trecere secretă către râu), Kondratiev a acordat o mare atenție construcției manastirii. Așadar, a fost construită Biserica Sf. Nicolae și a fost refăcută Catedrala Schimbarea la Față din Sumy, un număr considerabil de biserici au fost construite de el în raionul Sumy. De asemenea, a întemeiat Mănăstirea Sfântul Ioan Botezătorul în așezarea Luka și Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului de lângă Sumy.Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului a fost fondată de Gerasim Kondratyev la nouă mile de Sumy în 1658, deși primele documente pentru pământurile mănăstirii datează din 1671. Zona în care a fost întemeiată mănăstirea era destul de pitorească. Era situata pe un deal mic, înconjurat de munți acoperiți cu pădure, iar în apropiere era un iaz magnific.
În curând, în apropierea mănăstirii a apărut o așezare numită Monastyrek, ulterior acest nume a fost înlocuit cu unul nou - Malaya Chernetchina. Sfântul Filaret (Gumilevski) în lucrarea sa „Descrierea istorică și statistică a Episcopiei Harkov”, publicată la Harkov în 1859, descrie această mănăstire astfel: „În ultimele decenii ale existenței sale, a fost magnifică. Avea trei biserici minunate și toate trei erau construite din piatră:
Biserica cu hram: Adormirea Maicii Domnului, din piatră, cu o capelă inchinata Înălțării Domnului a fost construită în anul 1750 prin strădania starețului Ioasaf și a ctitorului, locotenent-colonelul Yakov Alekseevici Shubsky, care a folosit propriul său capital pentru aceasta.
Cel de-al biserica de piatră in care se afla trapeza a fost sfințita în cinstea Arhanghelului Mihail în 1755 și a fost construita pe locul orașului de lemn Guban.
A treia biserică deasupra Sf. porțile, a fost inchinata în numele Tuturor Sfinților, si a fost construită de domnul Shubsky în 1753 și sfințită în 1760.
Rar venea cineva aici. Gunoiul, cărămizile sparte și tencuiala au fost împrăștiate prin subsol și au servit drept refugiu convenabil pentru șerpi și lilieci. Faptul că sfintele icoane ar putea fi stocate aici era exclus. Nici clerul, nici grefierul bisericii cu asistenții săi, uneori vizitându-l, nu au văzut vreodată icoane aici.
Ideea imaginii este preluată din viața Monahului Episcop Sf. Nifon (Comemorat 23 decembrie), care a avut o viziune duhovniceasca în Sf. biserică:
Fericitul Nifon a venit odată cu ucenicul său la rugăciune, în biserică, lingă palatul ce se numea Aponia și unde arhiereul începea dumnezeiasca slujbă. Deodată i s-au deschis ochii minții și a văzut pogorându-se foc din cer ce acoperea altarul și pe arhiereu; iar în vremea cântării „Sfinte Dumnezeule” s-au arătat patru îngeri care cântau împreună cu cei din biserică. Când se citea din Epistolele apostolești, au văzut pe Sfântul Apostol Pavel, privind din dosul celui ce citea. Apoi citindu-se Evanghelia, cuvintele ei, ca niște făclii se suiau la cer. Sosind vremea Heruvicului și a ieșirii cu Sfintele Daruri, s-a desfăcut acoperământul bisericii și s-a arătat cerul, simțindu-se o bună mireasmă. Apoi se pogorau îngerii, cântând: „Slavă lui Hristos Dumnezeu”. Îngerii aduceau un Prunc foarte frumos, pe Care, punându-L pe discos au înconjurat prestolul, iar pe arhiereul care slujea la cinstitele daruri, îl acopereau cu aripile lor doi serafimi și doi heruvimi, zburând peste capul lui.
Sosind vremea sfințirii darurilor și a săvârșirii înfricoșatei Taine, s-a apropiat unul din îngeri care era mai luminat, și, luând un cuțit, a înjunghiat Pruncul. Sângele l-a turnat în Sfântul Potir și pe Prunc punându-l pe Sfântul Disc, el iarăși a stat întru a sa rânduiala, cu bună cucernicie. Apoi s-a început împărtășirea cu dumnezeieștile Taine și a văzut sfântul că unora din cei ce se împărtășeau, le erau fețele luminate ca soarele, iar ale altora negre și întunecate, ca de arap. Iar îngerii, care stăteau înainte, luau seama care și cum se apropie. Deci, pe cei ce se împărtășeau cu vrednicie, îi încununau, iar de către cei nevrednici, se întorceau și se mâhneau. Săvârșindu-se sfânta slujbă, au văzut cum Pruncul iarăși s-a aflat întreg în mâinile îngerilor, care s-au înălțat la cer. Aceasta a spus-o ucenicului său mai pe urmă chiar cuviosul, care a și lăsat-o în scris pentru folosul multora.
Locul apariției imaginii miraculoase a Mântuitorului - satul Malaya Chernetchina are un alt nume, care este mai des folosit - Mănăstirea. Ambele nume indică existența unei mănăstiri aici în antichitate. Centrul satului se afla in jurul bisericii si acum este numita Manastirea de catre enoriasi. În 1753, ultimul stareț al mănăstirii, locotenent-colonelul Yakov Alekseevich Shubsky, a construit o mică biserică de piatră în satul Malaya Chernetchina. A fost sfințita în 1760. După lichidarea mănăstirii, ustensile bisericești, veșminte scumpe din icoane, o bibliotecă rară etc. - totul a fost jefuit.
În spatele gardului bisericii se află o clopotniță, asemănătoare unui turn cu portiere. Biserica Tuturor Sfinților și turnul-clopotniță sunt singurele clădiri care au supraviețuit după lichidarea mănăstirii.Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului a fost fondată de un colonel cazac și stolnic regal Gerasim Kondratievich Kondratyev, fondatorul familiei de proprietari de pământ Kondratiev. Această mănăstire, după cum spune legenda, era bogată: avea proprii iobagi, până la 30 de mii de acri de pământ, multe păduri, grădini minunate, iazuri cu pești. În 1787, după lichidarea mănăstirii de către Ecaterina a II-a, toate acestea au fost jefuite în cel mai nemilos mod: au fost tăiate păduri și grădini, au fost poluate bălți, iar unele dintre ele au secat.
Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului era situată pe un deal artificial. Înconjurat pe toate părțile de dealuri cu vegetație bogată, iar pe latura de sud de un mare iaz, prezenta un tablou pitoresc minunat. Dacă în prezent, pentru iubitorii de natură, anumite priveliști ale Mănăstirii seamănă cu vederile Elveției, atunci ce a fost acolo înainte?Iată ce găsim în descrierea eparhiei din Harkov a Arhiepiscopului Filaret despre lichidarea Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului: „Cărămida principalei Catedrale a manastirii :Adormirea Maicii Domnului a fost vândută pentru biserica așezământului superior din Syrovatka, fierul pentru Biserica Învierii Domnului din oras Sumy. , iar ușile de fier pentru biserica Sf.Nicolaie din Nikolaevskaya-Sumi. Catapeteasma, conform hotărârii Sfântului Sinod, a fost transferată la biserica Kaplunovsky din districtul Bogodukhovsky.Biserica trapezului Arhangelsk a intrat în construcția clopotniței Bisericii de mijlocire Sumy. Gardul de piatră care înconjura mănăstirea a fost dat pentru construirea Bisericii Sfântul Ioan Teologul din așezarea Bolshaya Cernetchina. Pe deal, unde se etalau cândva clădiri monahale grandioase, trei biserici maiestuoase, clădiri monahale, in loc acestora au mai rămas doar mormane de gunoaie, moloz și cărămizi.
Din 1788, biserica supraviețuitoare a devenit parohie. Enoriașii săi erau locuitori ai satului Bolshaya Chernetchina și din alte locuri din apropiere. Parohia nou formată nu era numeroasă și era foarte săracă.Ustensile bisericești, sacristie, reparații clădiri - toate acestea s-au făcut pe cheltuiala taxelor din carnetul de petiții. Din 1875 până în 1883 parohia a fost închisă, clerul independent a fost lichidat, iar Biserica Tuturor Sfinților cu parohia a fost repartizată Bisericii Sf. Ioan Teologul din așezarea Bolshaya Chernetchina.
Există informații că decanul local, protopopul Lașcenko, de două ori la întâlnire i-a convins pe țărani să-și dea acordul pentru vânzarea clădirii bisericii și i-a sfătuit să se alăture parohiei vecine dar acestea au refuzat. Dar din 1887 (anul apariției imaginii miraculoase), locul părăsit a fost reînviat.
După o pauză de 13 ani, afluxul de pelerini a fost atât de mare încât preotul paroh a fost nevoit să petreacă zile și nopți în biserică. Nu numai ortodocșii, ci și catolicii și luteranii au venit să se inchine în fața imaginii datorita multor minuni ce se intamplau de la Sf.Icoana si a numeroaselor vindecari.
În cartea preotului Krokhatsky „Procesiunea recent descoperită” există informații că o femeie catolică a lăsat chiar și o sumă mică pentru intretinerea imaginii, conform voinței ei spirituale si ajutor primit dorind astfel sa fie pomenita intr-o biserica ortodoxa -biserica adevarata.
Prin Decretul Sfântului Sinod din 5 august 1904, nr. 7607, a fost deschisă o procesiune religioasă permanentă cu chipul MAntuitorului-Drumul Sf.Cruci a icoanei Micul Cernetcinsk a Mântuitorului până la biserica așezământului Bolshaya Chernetchina, raionul Sumi.
Pe 25 septembrie, după liturghie, imaginea de la Mănăstire este purtată la B. Chernetchina, iar pe 10 octombrie, imaginea este transferată solemn înapoi în satul Malaya Chernetchina. În iulie 1892, în timpul holerei, cu permisiunea arhiepiscopului Ambrozie, imaginea a fost adusă la Sumy și, cu o mare adunare de oameni și participarea întregului cler, a fost săvârșită o slujbă de rugăciune în piață cu un acatist către Domn Iisus Hristos dupa care imediat boala a disparut iar oamenii au primit vindecare.
În același an, imaginea a fost dusă în satul Tokari și în așezarea Bolshaya Chernetchina, iar în 1893 în așezarea Sirovatka de Sus.
La 20 iulie 2012, la o ședință a Sfântului Sinod al UOC, raportul Preasfințitului Evlogii, Episcop de Sumy și Akhtyrka, despre dobândirea miraculoasei imagini Malochernetchinsk a Mântuitorului Hristos „Pâinea Vieții”, ca precum și alte materiale despre Sfânta Icoană dobândită, a fost luată în considerare. În conformitate cu hotărârea Sfântului Sinod al UOC, Catedrala Schimbarea la Față din Sumy va deveni locul de reședință permanentă a acestei Icoane miraculoase.
Pe 25 septembrie 2012 vor avea loc sărbători cu ocazia întoarcerii Imaginii miraculoase la Sumy. Această zi va fi o sărbătoare a celei de-a doua achiziții a chipului miraculos al Mântuitorului Hristos „Pâinea Vieții” – un mare lăcaș care, după 100 de ani de uitare, își va ocupa din nou locul cuvenit în biserica principală ain Sfanta biserica.
Sf.Naum are acatist.Recomandare-De Citit .Mari daruri daruesc sfintii cand li se citeste acatistu si sunt pomeniti.
Mari daruri daruieste bunul Dumnezeu cand i se praznuiesc cu cinste si evlavie Sf.Sale icoane ,daruri mari omenirii mai ales cand si cand i se citeste acatistu,povestea icoanei,Dumnezeu in mare bunatatea Sa ne asculta si ne daruieste tot ce ne este de folos,El stie dinainte ce ne este noua de folos,daruieste imparateste inainte de a cere!Sa fim si noi buni sa punem inceput bun si sa indeplinim poruncile Domnului si sa il rugam din tot Sufletul nostru sa ne ajute la mantuirea sufletelor noastre!Slava Tie Dumnezeule Slava Tie!Multumim pentru toate darurile Tale!
„Dacă dorești, fiule, să mântuiești sufletul tău în mijlocul oamenilor ți se cuvine să păzești acestea: să nu vrăjmășești, nici să urăști cândva pe cineva, să nu osândești, să nu vorbești de rău, să nu socotești niciodată că petreci viață îmbunătățită și să nu cugeți înalt. Să nu zici sau să gândești că cutare petrece bine și cutare rău, ci să ai pe toți, cu una și aceeași socoteală și cu inimă curată, ca pe niște mădulare ale lui Hristos. Să nu voiești a asculta pe cei ce vorbesc de rău, să fii zăbavnic a vorbi și grabnic la rugăciune, să nu te răzbuni, nici să urăști pe acela care te-a păgubit de ceva sau te osândește, ci să-l ierți și să-l miluiești, ca pe un făcător de bine al tău. Să-ți socotești totdeauna păcatele tale, să te osândești, să te ocărăști, să te vrăjmășești pe tine. Să fii smerit și curat cu sufletul și cu trupul de toată întinarea, să fii blând, domol, pașnic, împodobit cu toată dreptatea și adevărul, să te socotești pe tine mai rău decât toți oamenii, precum și ești cu adevărat înaintea lui Dumnezeu. Că toată dreptatea noastră este ca o cârpă lepădată și nici stelele nu sunt curate înaintea Lui.(Sf.Nifon 23 dec)
Să mergem în biserică, păcătosule Nifon, ca să ne mărturisim păcatele noastre Domnului, că acolo ne așteaptă Părintele îndurărilor”. Deci, apropiindu-se de ușile bisericii, și-a ridicat mâinile la înălțime și a strigat cu suspinare amară: „Primește-mă Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul meu, pe mine cel mort cu sufletul și cu mintea. Primește pe hulitorul și păcătosul, pe cel necurat cu sufletul și cu trupul; primește pe neprietenul cel fără de rușine. Nu-ți întoarce fața Ta și nu zice, Stăpâne: Nu știu cine ești. Ci, ia aminte la glasul rugăciunii mele și mă mântuiește, ca Cel ce nu voiești moartea păcătosului. Și nu te voi lăsa nici nu mă voi depărta de la Tine, până când mă vei auzi și îmi vei da iertare păcatelor mele”.(Sf.Nifon 23 dec)
Duhul fricii sau a temerii-Important
Ascultați încă și aceasta pe care o povestea sfântul și vă minunați: „După ce mi-am venit în simțirea păcatelor mele zicea elși am început să fac lucrurile pocăinței, nu erau încă trecuți trei ani și într-o seară mi-a venit un gând, că am atâta vreme de când mă rog lui Dumnezeu și până acum nici un dar nu mi-a dat, căci am întinat Sfântul Botez cu păcatele mele și pentru aceasta nu mă ascultă Dumnezeu. Acestea socotindu-le eu în întristarea
mea, am adormit și am văzut în vis că eram într-o biserică preafrumoasă, în care Domnul nostru Iisus Hristos ședea pe scaunul slavei Sale. Și dacă L-am văzut, mi-am înălțat mâinile spre El și mă rugam zicând: Auzi, Dumnezeule, rugăciunea mea și să nu treci cu vederea cererea mea și celelalte din psalm. Domnul, plecându-și capul, asculta rugăciunea mea, iar eu îl rugăm să izgonească de la mine duhul cel rău al temerii. Atunci Domnul mi-a zis: „Am auzit rugăciunea ta și să fie după cererea ta”.
După puțin mi-a zis iarăși: „Nifone, Nifone, în seara aceasta M-ai întristat cu ceea ce ai zis în gândul tău, că adică Mă rogi de atâta vreme și nici un dar nu ți-am dat. Nu ești tu care mă rogi în toate zilele să nu te slăvesc pe pământ? Deci apoi ce dar să-ți dau, ca să nu te slăvești de oameni? Darul limbilor, ori darul proorociei, ori darul tămăduirilor și celelalte? Dar tu nu le voiești, nici nu le ceri, ca să nu te slăvească oamenii pentru dânsele. Dar ce este acela pe care îl ai? Spune-Mi, nu este dar? Aerul care îl răsufli, nu este dar? Cerul, pământul, marea și toate cele dintr-însele nu vi le-am dat în dar? Ce Mi-ați dat voi oamenii pentru ele? Nimic. Și lucrul cel mai rău este că în loc de răsplătire voi M-ați scuipat, M-ați pălmuit, M-ați bătut cu bice și pe cruce M-ați pironit, cu oțet și cu fiere M-ați adăpat și câte rele nu Mi-ați făcut, pe care voi înșivă le știți. Dar Trupul și Sângele Meu pe Care vi le-am dat vouă, nu sunt un dar? Toate bunătățile pământului ce sunt? Păsările cerului, peștii mărilor ce sunt, nu sunt daruri? Și că am murit și M-am îngropat pentru dragostea voastră, v-am slobozit din iad și v-am așezat întru împărăția Mea, acestea nu sunt daruri? Și cine altul v-a făcut unele ca acestea și atâtea bunătăți? Cum zici că nu ți-am dat nici un dar? Caută și acum de vezi duhul temerii, cum este legat”.
Deci căutând eu, am văzut în dreptul meu un taur legat de un par, atât de strâns încât nu putea nici să se miște, ci numai își plimbă ochii și căuta într-o parte și într-alta, cum să mă rupă. De atunci mai mult cu dumnezeiescul ajutor m-am liberat de patima temerii, care de tânăr mă stăpânea foarte mult și când voiam să mă duc la biserică noaptea, ori altceva lucru bun să fac, îmi era mare frică. Și în somn îmi arăta nenumărate rele și cu covârșire mă înfricoșa. Iar din vremea aceea, m-am eliberat de patima temerii și am preamărit pe Dumnezeu”.(Sf.Nifon 23 dec)
Sa nu uitam de Maica Domnului -Sf.Porfirie un bătrân grec, spune că trebuie să-ți revarsi toate nevoile, durerea, problemele Maicii Domnului. Ascetul ne învață să nu avem asteptari de la oameni apropiați, ci să apelăm la Maica Domnului, care va aranja totul asa cum este cel mai bine!
Mari daruri darueste Maica Domnului celor ce ii cinstesc icoanele si i se citeste acatistu in fata icoanei,macar de citit povestea icoanei,si asa veti fi mereu pomeniti in rugaciune de catre Nascatoarea de Dumnezeu la tron Sf.Treimi
Cuvine-se cu adevărat să Te fericim Pre Tine, Născătoare de Dumnezeu, Cea pururea fericită și preanevinovată și Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce ești mai cinstită decât herumii și mai slăvită fără asemănare decât serafimii, care fără stricăciune pre Dumnezeu-Cuvântul ai nascut, pre Tine, Cea cu adevărat Născătoare de Dumnezeu, Te mărim.
Interiorul icoanei prezintă o reproducere artistică deosebită-litografie, realizată după modelul original printr-o imprimare de înaltă calitate. Suprafața este protejată printr-un strat laminat special, care păstrează în timp claritatea și intensitatea culorilor, oferind rezistență la uzură și protecție împotriva decolorării.Rama decorativă și elementele laterale sunt fin lucrate manual de artiști italieni, fiind acoperite cu foiță autentică din Argint 925, aplicată cu grijă pe un suport solid din lemn MDF.Ansamblul este montat manual cu atenție și evlavie de către artiștii noștri, evidențiind un design rafinat și o execuție atentă, ce conferă icoanei un aspect nobil și elegant. Detaliile ornamentale rafinate și aurirea ecologica delicată oferă icoanei o prezență elegantă și nobilă.
Această icoană nu este doar un obiect decorativ, ci și un simbol al credinței, protecției și binecuvântării divine pentru familie și casă.
Fie că este oferită cadou sau păstrată pentru propria locuință, icoana devine o prezență spirituală valoroasă fiind fereastra catre rai, apreciată de cei dragi și transmisă ca obiect de suflet din generație în generație.
Caracteristici produs
-
Tip produs: Icoană litografie religioasă
-
Ramă metalică cu aplicare de foiță argintată, îmbogățită cu finisaj patinat „Golden Touch”-patină aurie, ce oferă profunzime și un aspect nobil, inspirat din arta iconografică tradițională.
-
Montaj: realizat manual de artiștii nostri
-
Suport: lemn mdf
-
Țara de origine: Italia
-
Include: certificat de calitate și autenticitate
CARACTERISTICI PRODUS:
20x27 cm Material Lamina Arg925
20x27cm Material Lamina Arg925+Golden Color Touch
Tara de origine Italia- cu respect pentru traditie si calitate
Atentie pretul este pentru o singura bucata! Disponibilitate :In limita stocului disponibil!
Pe produs La cerere se poate personaliza-Gravarea 1 cuvant pe o placuta dreptunghiulara plastifiata)- dim 4 cm la 6 cm + 35 ron,Rest text contra cost,depinde de text ,vezi la gravura perzonalizata.Se graveaza de obicei data botezului sau daca este vorba pt sfanta biserica donatie.
Pentru comenzi en gros acordam discount-uri.
ambalaj de lux- de cadou - din carton. Pret mic de importat